1999/2000

 

Šach je svým založením individuální sport, a proto se mnozí z Vás mohou ptát jakým že způsobem se zde dají hrát soutěže družstev. Je to poměrně jednoduché. Každé družstvo je tvořeno osmi hráči, kteří hrají v pořadí určeném před soutěží. Vlastní zápasy probíhají tak, že spolu hrají hráči napsaní na stejném pořadí. Zápas tedy spočívá v sehrání osmi partií. V každé partii může hráč získat 1 bod za vítězství, 0,5 bodu za remízu nebo 0 bodů v případě porážky. Součet bodů získaných ve všech osmi partiích tvoří skóre určující výsledek zápasu. Při skóre vyšším než 4 body získává družstvo 2 body za vítězství. Při skóre rovné 4 body si družstvo připíše 1 bod za remízu a při skóre menším než 4 body družstvo prohrává a nezískává bod žádný.

Náš oddíl v této sezoně 1999/2000 sestavil dvě družstva, která hrají v níže uvedených soutěžích. Bohužel obě tyto soutěže mají stejné termíny, a proto máme problémy s postavením B-družstva. Přesto obě družstva hrají v rámci svých možností poměrně dobře. Přejme si tedy, aby se splnily naše optimistické předpoklady.

 

2. Česká národní liga je třetí nejvyšší soutěž v České republice. Výše už je pouze 1. ČNL a Extraliga.
Naše A-družstvo se do této soutěže dostalo v sezoně 1992/93 a udrželo ji do sezony 1996/97, kdy nešťastně sestoupilo. Naším cílem samozřejmě bylo opět postoupit zpět. Uzavřeli jsme tedy se spřáteleným klubem Sparta Doly Kladno dohodu o spolupráci. Ta spočívala v tom, že jsme obětovali sezonu 1997/98 a zapůjčili jsme tomuto oddílu naše nejlepší hráče. Sezona se vydařila a společné družstvo pod hlavičkou Sparta Doly Kladno bez problémů postoupilo do 2. ČNL. V sezoně 1998/99 nám zapůjčil oddíl Sparta Doly Kladno své tři nejlepší hráče na hostování. I díky jim se po velmi dramatickém průběhu soutěže podařilo splnit stanovený cíl a vrátit se zpět do 2. ČNL. A protože se oddíl Sparta Doly Kladno v 2. ČNL udržel (i díky našim hostujícím hráčům), museli jsme hledat posily jinde. Našli jsme je v dalším spřáteleném oddíle ŠK Tietz Karlovy Vary. Naším cílem v této sezoně tedy je nesestoupit.

Po sedmém kole jsme sice na sestupové pozici, ale máme před sebou ještě čtyři kola a naše šance nejsou zase tak malé, jak by se mohlo zdát. Proto hledíme do blízké budoucnosti s optimismem.

Osmé kolo proběhlo 6. 2.2000, kdy jsme v sokolovně v Rakovníku přivítali družstvo Glaverbel Teplice. Soupeř přijel v oslabené sestavě a tak se zápas začal vyvíjet brzy v náš prospěch. To dokazovali hlavně Hlaváč a Kohout, kteří brzy dosáhli vyhrané pozice. Poté remizoval Wünsch a vše vypadalo růžově. Najednou ale Procházka nezvládl těžkou pozici a prohrál. Tím se stav vyrovnal na 1,5 - 1,5, neboť Kohout stále ještě hrál. Naštěstí Satranského soupeř nevyužil lepší pozice, nevhodně obětoval a prohrál. Stav tedy byl 2,5 - 1,5 pro Rakovník. Kohout měl vyhranou pozici a tak zbývalo uhrát ještě bod nebo dvě remízy. Ale Jirkovský nezvládl časovou tíseň a Plíva měl prohranou pozici. Volf stál sice trochu lépe, ale na výhru to nestačilo. Začal se tedy rýsovat výsledek 4 - 4. Situaci za nás však vyřešil soupeř Plívy, který zahrál nepřesně a Plíva nabídnutou šanci využil a remizoval věčným šachem. Volf dal na pokyn kapitána za remis a Kohout dotáhl partii do vítězného konce. Naše družstvo tedy zvítězilo nejtěsnějším rozdílem 4,5 - 3,5 a vytvořilo si dobrou pozici pro udržení soutěže pro další sezonu.
20. 2.2000 jsme odjeli do Litvínova k zápasu 9. kola. V případě vítězství jsme měli jistotu udržení se v soutěži a proto jsme byli řádně napjatí. Do Litvínova jsme přijeli na desátou hodinu a překvapeni jsme stanuli před uzamčenou místností. Soupeř nikde. Začali jsme tedy obtelefonovávat známé, od kterých jsme zjistili, že v Litvínově došlo ke změně hrací místnosti. Náš kapitán (totiž já) si tuto skutečnost nevyhledal, přesto že byla uvedena ve dvou zpravodajích. Pak jsme tuto místnost hledali. Nakonec jsme dorazili se zpožděním 40 minut. Tento čas byl všem našim hráčům ubrán a jeho nedostatek se i přes veškerou snahu projevil. Vyrovnat se s touto ztrátou dokázali pouze Plíva, Volf (zvítězili) a Nový (remis). Jirkovský a Grulich pokazili slibné pozice v časové tísni a tak jsme prohráli 2,5 - 5,5. Vina za tento prohraný zápas tak spadá na kapitána. Jediná skutečnost, která neomlouvá ale ulehčuje váhu odpovědnosti, spočívá v tom, že stále existuje možnost udržení soutěže. Postačuje zisk dvou bodů z posledních dvou kol s poměrně slabými soupeři (asi tak jako my). Sestupují totiž poslední tři družstva.
V předposledním kole jsme přivítali spřátelený klub Kladna. Všeobecně se očekávala přátelská remíza, a snad i proto k nám po dlouhé době zavítal rozhodčí. Jaké však bylo jeho překvapení, když viděl osm ostrých bojovných pozic. Remíza totiž ohrožovala oba kluby (i když Kladno přeci jenom více). Zápas to byl vskutku divoký. Nejen, že byly samé bojovné partie (dokonce i s oběťmi), ale snad jen dvě skončily bez zvratu. Nakonec měli více štěstí kladenští hráči, kteří tak učinili obrovský krok k záchraně soutěže. Přejme jim tento úspěch, byť byl uskutečněn na náš úkor. Co se týká našeho družstva, máme ještě šanci, ale jsme závislí na výsledku družstva České Lípy. Pokud toto družstvo v posledním kole prohraje, stačí nám k záchraně remíza v posladním kole se slabším Libercem. Jinak musíme výrazně vyhrát, což nás může posunout mimo sestupové pozice. Držte nám tedy palce !

Drželi jste nám palce? Tak asi málo, neboť v zápase s Libercem, ve kterém šlo o všechno, jsme moc štěstí neměli. Vše začalo už v sobotu, kdy oznámil Wünsch, že musí v neděli do práce a tak nemůže na zápas. Dan Nový už měl také program a tak nám nezbylo, než povolat předsedu našeho nejmilejšího, pana Jiřího Spilku. A tak jsme tedy přijeli do Liberce. Dokonce včas. Zápas začal přesně v 10,00 hod a boj to byl náramný. Po hodině hry z nás stál nejlépe právě Spilka. Špatně ovšem nestáli ani Volf, Hlaváč, Grulich a Plíva. Právě posledně jmenovanému byla brzy nabídnuta remíza, kterou Plíva na pokyn kapitána odmítl. Hned na to ale začal zjednodušovat takovým způsobem, že dostal příkaz remízu nabídnout a ta byla přijata - 0,5:0,5. Pak dostal nabídku remízy Spilka, jehož převaha se kamsi vytratila a zanechala po sobě malou výhodu do koncovky. Na příkaz kapitána odmítl. Smutně poznamenal, že na šachovnici je přeci koncovka a zatvářil se tak nešťastně, že kapitán po dvou tazích kapituloval a povolil mu nabídnout remis. Teď ovšem dostal pokyn soupeř, aby počkal, nicméně nakonec přijal a stav byl 1:1. Jako třetí skončil Hlaváč, který z lepší pozice přešel do horší koncovky těžkých figur a tuto nezvládl - 1:2. Pak ovšem zakontroval Jirkovský, který naopak horší pozici "zašmoulil" a svého soupeře s přehledem přehrál - 2:2. Další pořadí nevím přesně, ale Procházka na první šachovnici obětoval dámu za věž a střelce, získal tlak, ale ten pak nezvládl a prohrál. Na rozdíl od něj měl Volf partii od začátku až do konce ve svých rukou a s přehledem zvítězil - 3:3. Jako předposlední dohrál Satranský, který stál od 5. tahu jasně na prohru. Během časové tísně však soupeř nezvládl napětí a partie se otočila. Do konce časové tísně ovšem zbývalo ještě několik tahů a tak pozici zkazil i Satranský. Na šachovnici se objevila složitá a zřejmě remízová pozice. Satranský však nedocenil její složitost a dvěma rychlými tahy pozici zhoršil. Bojoval sice potom až do vyčerpání časového limitu, ale od kýžené remízy ho dělilo jedno tempo - 3:4. Grulich měl po první dramatické časovce pěšce navíc a věděl, že bude muset vyhrát. Vymýšlel a vymýšlel, pak dokonce i zariskoval a obětoval pěšce, ale výhru nenašel a partie skončila remízou - 3,5:4,5. Nedokázali jsme tedy porazit ani předposlední Liberec a tak naše družstvo sestupuje do Divize C. Jak se nakonec ukázalo, k udržení nám stačila i remíza. Ale co se dá dělat. Soutěž skončila. Sláva vítězům (Bonex postupuje do 1.ligy) a čest poraženým (tedy i nám). A tak nám nezbývá, než poblahopřát Kladenskému oddílu k udržení a připravit se na další ročník soutěží.

 

Regionální přebor je nejvyšší soutěž Regionálního šachového svazu Kladno. Vyšší soutěže jsou Divize a 2. ČNL, nižší je pouze Regionální soutěž (ta jediná se hraje v 5-ti člených družstvech).
V této soutěži hraje naše B-družstvo od jejího založení a vždy se pohybuje v první polovině tabulky. Tak je tomu i letos, kdy zaujímá po sedmém kole čtvrtou příčku s minimální ztrátou na vedoucí družstvo. O výsledném umístění mnoho napoví již příští kolo. V něm se totiž naše družstvo utká s vedoucí rezervou Slavie Kladno. Že by se opravdu splnilo naše tajné přání o postupu B-družstva do Divize ? No, nepředbíhejme událostem.

To, v co jsme tajně doufali se stalo skutkem. Naše B-družstvo porazilo v osmém kole vedoucí družstvo soutěže a vytvořilo si tak předpoklady k postupu. Za družstvo vyhráli Grulich, Spilka, Stružka, Hrach, remizovali Homola a Ledvinka.
V devátém kole si naši hráči vybrali kopec smůly a po spoustě zkažených partií (např. Nachtigal, Spilka, Ptáček) prohráli s družstvem Žebráku poměrem 2,5 - 5,5. S konečnou platností se tak připravili o postup do DIVIZE, a to i přesto, že družstvo Nenačovic prohrálo s Městečkem.
V desátém kole naši hráči odjeli do Kladna k zápasu s C družstvem SK SD, jehož A-družstvo bojovalo v Rakovníku. Kladenští, na rozdíl od svého Áčka, zápas vypustili, což dokázala už jejich sestava. Pro nás je důležité, že naše družstvo se dostalo opět na druhou pozici a získalo alespoň teoretickou šanci na postup.

Ani naše B-družstvo to nemělo jednoduché. Nebezpečné a ambiciózní družstvo Slaného přivítalo bez kapitána Spilky. Po boji skončil zápas stejně jako Áčko v Liberci, tedy prohrou 3,5:4,5. Družstvo Slaného si tak vybojovalo 2. místo a šanci na postup (v případě nezájmu Slavie Kladno B). Naši borci se o tuto šanci připravili a v konečném pořadí obsadili 4.místo. Co k tomu říci. Před začátkem sezóny jsme toto umístění považovali za velký úspěch (vzhledem ke společným termínům s A-družstvem, a tedy malé možnosti výpomoci hráčů z A-družstva). Vzhledem k průběhu celé sezony a poměrně dobrým výkonům našich hráčů je však 4.místo zklamáním. Jistou útěchou nám může být skutečnost, že dvě družstva v Divizi bychom stejně neutáhli. A tak jediným plusem této sezony je to, že v příštím roce společné termíny mít nebudeme.

 

[ ZPĚT ]