Mládež v sezóně 2007/08

Na této stránce najdeme odkazy a komentáře na různé soutěže mládeže, kterých se naše děti účastnily nebo teprve zúčastní.
Náš klub v současnosti vede tři kroužky mládeže a trenéři Spilka, Satranský a pomocník Duda se s dětmi účastní různých turnajů. A právě proto jsme pocítili nutnost vytvořit stránku, která určitě povede k lepší informovanosti dětí i jejich rodičů.

Dlouhodobé akce

Základní kolo Krajského přeboru (region
C2 Kladno) mládeže do 16-ti let skončilo, všech 8 turnajů se odehrálo. Každému dítěti se do celkového pořadí v základním kole započítalo 5 nejlepších výsledků v jeho kategorii. A jak skončili rakovničtí? Jasným vítězem kategorie H16 se stal Radek Wasserbauer, který měl již zajištěn přímý postup do KP. 7.místo a postup do KP si vybojoval ještě Tomáš Pokorný, zatím co Martin Folbr skončil devátý a je tak druhým náhradníkem. Dobrý výkon rakovnických podtrhl Dan Kotek svým 17.místem. Naprázdno jsme nepřišli ani v kategorii H14, kde si postup do KP vybojoval Ondřej Bauer, když se umístil na 11.místě. Mimo postup pak skončili další rakovničtí 27.Vašek Kotyk, 31.René Hanzl, 36.Standa Krátký a 38.Tomáš Frölich, kteří sehráli méně než 5 turnajů. V kategorii H12 měla Veronika Vaňková postup na KP již (jako dívka) zajištěn, přesto její celkové 6.místo mezi chlapci budí respekt! Úplně stejně dopadla v kategorii H10 Jana Pokorná, jejíž 6.místo mezi chlapci pokořil pouze Honza Kotyk, který skončil na 4.místě a vybojoval si tak postup na KP. Celkově devátý skončil Adam Andrt (věčná škoda, že odehrál pouze čtyři turnaje) a stal se tak až třetím náhradníkem. Vojta Bříza skončil na 14.místě a Adam Nový, který sehrál pouze jediný turnaj obsadil 21.místo. A nakonec jsme si nechali kategorii mladších dívek, v které získala zlato Jana Pokorná a stříbro Veronika Vaňková. Postupující a náhradníky najdete zde a pro konečné pořadí klikněte sem.

ATUALITY

V sobotu 24.5.2008 vyrazila z Rakovníka opět výprava. Tentokrát jela dvě auta do Řevnic, kde se konaly turnaje dvojic. Místo trenérů jel Jirka Grulich, který vytvořil profesionální dvojici s Radkem Wasserbauerem. V silné konkurenci se oběma dařilo průměrně a výsledkem tak bylo umístění uprostřed startovního pole. Další naše dvojice již byly pouze dětské a tvořily je rakovnické Pokorná s Vaňkovou a strašečtí Kotyk s Břízou. Děvčata bojovala velmi statečně a umístila se ve středu výsledkové listiny. Veronika sice uhrála víc bodů než Jana, ale to bylo spíše dáno tím, že na druhé šachovnici byli přeci jen slabší soupeři. Ale ani to nepomohlo Vojtovi Břízovi, aby držel krok s Honzou a tato dvojice tak zůstala v závěru tabulky (ovšem zdaleka ne poslední!). Čtvrtá dvojice, kterou měli tvořit Bauer a Folbr se bohužel nekonala, neboť Martin se nedostavil na sraz a tak Ondra vyjel sám. To se ukázalo být výborným tahem, protože na místě vytvořil smíšenou dvojici s také osamělým Kozlem ze Sedlčan. Tato, na poslední chvíli složená, dvojice nakonec získala pěkné 2.místo v kategorii dětí a Ondra své cesty vůbec nelitoval :-). Podrobné výsledky najdete zde a fotky v sekci fotografie.

V neděli 18.5.2008 jsme vyrazili s dětmi a některými rodiči na výlet do Prahy. Konaly se tam totiž poslední dvě partie zápasu v rapid šachu mezi posledním mistrem světa Vladimirem Kramnikem a českou jedničkou Davidem Navarou. Na tuto událost se z Rakovníka odjela podívat výprava 10-ti dětí a 7-mi dospělých, takže jsme na poslední chvíli ještě museli přibrat čtvrté auto, abychom se na místo vůbec dostali. Před hotel Kampa jsme se dostali s předstihem, takže jsme si vyzvedli vstupenky a zašli se s dětmi podívat na blízký Karlův most. Do hotelu jsme se vrátili chvíli před tím, než měla začít přednáška českého velmistra, žijícího v SRN Vlastimila Horta o českém mistru Karlu Opočenském. Tato přednáška byla pro rakovnické o to zajímavější, že mistr Opočenský hrál v Rakovníku přebor Čech a Moravy v roce 1940 a vydal o tom knihu Rakovník-kniha šachová. Mezinárodní velmistr Vlastimil Hort zase přijede do Rakovníka jako host 20.ročníku Jiráskova memoriálu. P téměř hodinové besedě začaly samotné partie zápasu. Hrálo se na 2x25 minut a všichni jsme mohli vidět nejlepší výkon Davida Navary v celém zápase. Obě partie byly navíc komentovány dalším českým velmistrem, žijícím pro změnu v USA, Lubošem Kaválkem. Fotografie z tohoto zajímavého výletu můžete nalézt v sekci fotografie.

Poslední 8.turnaj ZK regionu C2 se hrál 1.5.2008 v Buštěhradě. Z Rakovníka tentokrát vyrazila skupina 7 dětí a jak jsme si v poslední době již zvykli, nezůstali rakovnické děti v poli poražených. Je známo, že kategorii mladších dívek ovládla tuto sezónu rakovnická děvčata, což potvrdila i ve čtvrtek ziskem zlaté (Vaňková) a stříbrné (Pokorná) medaile. Ale jako by to nestačilo, činily se obě dívky i mezi chlapci. V kategorii H10 získal stříbrnou medaili Honza Kotyk a třetí skončila Jana Pokorná! Úspěch rakovnických v této kategorii podtrhl Vojta Bříza, který, ač začátečník, skončil na pěkném desátém místě. V kategorii H12 Rakovník reprezentuje pouze Veronika Vaňková a její 5.místo (!) svědčí o tom, že to činí velmi dobře. I v kategorii H14 máme pouze jediného zástupce. Je jím Ondra Bauer, který zde bojuje s již ostřílenými borci a tak je jeho 10.místo také pěkným úspěchem. Za největší úspěch však můžeme právem považovat zisk zlaté medaile v kategorii H16. Radek Wasserbauer zde jasně převyšoval ostatní a dokázal to stoprocentním ziskem. Úspěch v této kategorii jen podtrhl Martin Folbr ziskem 9.místa. Podrobné výsledky najdete zde a fotky jsou tady.

V sobotu 19.4.2008 se naše družstvo zúčastnilo
KP družstev mladších žáků v Říčanech. Odjeli jsme ve složení Bauer, Kotyk, Andrt, Vaňková, Pokorná, Bříza. Této soutěže se ŠK Rakovník zúčastnil poprvé a hned v ročníku, který svou účastí předčil všechny předchozí. Hrálo cca 90 dětí a společně s doprovodem zcela zaplnili jídelnu, která sloužila hrací místnost. Celá akce se pořadatelům docela vydařila, jediné mínus bych viděl pouze ve skutečnosti, že hrál lichý počet družstev. Jeli jsme s jedním z nejmladších družstev na zkušenou a náš výsledek vůbec nebyl špatný. Naší jasnou jedničkou byl Ondra Bauer. Jak se ale ukázalo, dostával samé špičkové soupeře a ačkoliv hrál velmi dobře, nedokázal dobré pozice dotáhnout do vítězného konce. Pak následovali čtyři vyrovnaní hráči. Honza Kotyk a Adam Andrt trochu doplatili na své nasazení vpředu. Honza Kotyk na většinu svých soupeřů nestačil a když se mu konečně podařilo svého soupeře přehrát, tak partii sám pokazil. Adam Andrt měl podobně těžkou pozici ale soupeři byli přeci jen slabší a Adam toho využil k zisku 1,5 bodu. Jen o něco slabší soupeře měla naše děvčata ale dařilo se jim lépe. Jana Pokorná získala 3 body a  Veronika Vaňková dokonce body 4. Na poslední šachovnici nastoupil Vojta Bříza jako outsider ale jeho 3,5 bodu je velkým příslibem do budoucna.  Zbývá jen podotknout, že, ačkoliv jsme nepotkali ani jedno z neslabších družstev, postihla nás pohroma v podobě kola bez soupeře, za které jsme sice dostali body jako za vítězství ale znamenalo pro nás hodinu nečinnosti a pro každého hráče pouze 6 partií a tudíž nemožnost uhrát si 3.VT. Jak ukazují fotografie, přestávku jsme alespoň využili k prohlídce Říčan. Podrobné výsledky najdete zde.

V sobotu 12.4.2008 jsme vyrazili na krajský přebor mládeže do Neratovic. Naše minivýprava čítala celkem 5 dětí, kterými jsme obsadili kategorie H10, D10, H12 a D12. Turnaj začal sice s mírným zpožděním asi půl hodiny, ale jinak organizátoři vše zvládli docela dobře. A jak bojovali naši malí zástupci? V kategorii H12 vybojoval Ondra Bauer hezké 14.místo, když byl nejlepší ze 4.VT a nechal za sebou i některé hráče s 3.VT. V kategorii D12 se nedařilo Veronice Vaňkové. Ačkoliv partie rozehrávala dobře, tak v dalších fázích partie dělala chyby a prohrávala. Její 8.místo je, vzhledem k jejím schopnostem, přeci jen trochu zklamáním. V kategorii H10 skončila nejlépe z rakovnických Jana Pokorná, když obsadila 14.místo. Honza Kotyk, který se dlouho pohyboval v čelní skupině, doplatil na pokažené lepší pozice a obsadil až 28.místo. Zcela jiný byl osud Vojty Břízy. Ten se na svém druhém turnaji dlouho pohyboval vzadu, ale ke konci se vzchopil a obsadil 32.příčku. No, a to nejlepší jsme si nechali na konec. V kategorii D10 získala Jana pokorná stříbrnou medaili a vybojovala postup na MČR 2008. Další podrobnosti najdete zde a nějaké ty fotky jsou v sekci fotografie.

Další, již 7.turnaj základního kola regionu C2 se hrál 29.3.2008 v Řevnicích. Z Rakovníka dorazilo tentokrát "pouze" 7 dětí, ale přesto se neztratily. V kategorii H16 vybojoval Wasserbauer 2.místo, a Pokorný s Folbrem obsadili 8. a 9. pozici. V kategorii H14 Dokázal Bauer získat 11.místo a udržuje si tak naději na postup do finále. Kategorii H12 jsme tentokrát neobsadili, ale v kategorii H10 dokázala Pokorná získat 2.místo (mezi chlapci!). Kotyk obsadil 6. a Bříza 9.příčku. Jana Pokorná ještě získala pohár za 1.místo v kategorii mladších dívek. Další podrobnosti najdete zde a nějaké ty fotky jsou v sekci fotografie.

Tradiční velikonoční turnaj mládeže se konal v neděli 23.3.2008 v Kolešovicích. V pěkném prostředí přísálí restaurace bojovalo dvanáct dětí z celého okresu. Vítězství si odvezl Kněževeský Ondřej Bauer, následovaný rakovnickým Martinem Folbrem a Chrášťanským Vojtěchem Křížem. Další podrobnosti najdete zde. V sekci fotografie najdete fotky.

9.2.2008 se v Libčicích sehrál již 6.turnaj základního kola regionu C2. Z Rakovníka se i do té dálky vydala poměrně velká výprava dětí. A opět se dostavily i úspěchy. Z devíti dětí jsme získali čtyři medaile a dvě čtvrtá místa. Jak už je v poslední době zvykem, získal v kategorii H16 medaili Wasserbauer. Tentokrát to byla stříbrná. Ale neztratili se zde ani 5.Folbr, který si uhrál 3.VT, ani 8.Pokorný. Nedařilo se pouze 11.Kotkovi. V kategorii H14 se Bauerovi nedařilo podle jeho představ, ale 8.místo není žádným propadákem. V kategorii H12 získala pěkné čtvrté místo Vaňková, která tak zároveň zvítězila v kategorii mladších dívek. V kategorii H10 hrál nejlépe Jan Kotyk, který obsadil 2.místo. A nezklamali ani 4. Andrt a 5.Pokorná, která zároveň získala stříbrnou medaili v kategorii mladších dívek. Podrobné výsledky najdete zde. Fotografie z akce v části fotografie.


19.1.2008 odehrálo naše družstvo své zbývající zápasy v přeboru regionu družstev mládeže. Hrálo se v Buštěhradě a naše družstvo hrálo v oslabené sestavě Wasserbauer, Folbr, Pokorná, Kotyk J., Vaňková. Absence dvou hráčů základní sestavy byla znát a naše družstvo tak prohrálo všechny tři zápasy po bojovném výkonu shodně 1:4. Všechny tři body získal na Radek Wasserbauer, který se tak stal vítězem na
1.šachovnici. Podrobné výsledky uvedeme po jejich zveřejnění.

V sobotu 12.01.2008 se konal 5.turnaj základního kola regionu C2. Pořadatelem byl tentokrát ŠK Rakovník a tak se hrálo v klubu DDM v parku. 9 dětí z rakovnických kroužků doplnil kolešovický Hejda a tak se počet zástupců okresu zaokrouhlil na 10. Přestože na turnaj kvůli nemoci nedorazil favorizovaný Wasserbauer, naši zástupci se neztratili. V nejstarší kategorii H16 skončili Pokorný na čtvrtém a Folbr na pátém místě. Špatně nehrál ani Hejda, který po dvouleté pauze skončil na 10.místě. V kategorii H14 se konečně chytil Bauer a obsadil pěkné 8.místo. Nezklamali ovšem ani 12-tý Hanzl a 17-tý Krátký. V kategorii H12 byla naším jediným zástupcem Vaňková a její 7.místo je rozhodně výborné. Vždyť si uhrála 4.výkonnostní třídu. Neméně úspěšní jsme byli i v kategorii H10, kde Honza Kotyk skončil 4. Za úspěch můžeme považovat i 7.místo Andrta a 8.místo Pokorné.
Podrobné výsledky najdete zde.

5.1.2008 sehrálo naše družstvo dva zápasy v přeboru regionu družstev mládeže. Do Kladna jsme přijeli v sestavě Wasserbauer, Pokorný, Folbr, Bauer a Pokorná. Jako první jsme nastoupili k zápasu s oslabeným Buštěhradem a byli jsme jen krůček od vítězství, když Folbrovi došel čas 4 tahy před matem soupeři. Takto jsme bohužel prohráli 2:3, když své partie dovedli do vítězného konce Wasserbauer a Bauer. Poté nás čekal soupeř z nejtěžších - Kladno, ve kterém hráli dva úředující mistři Čech. Přesto jsme bojovali dobře ale projevila se zkušenost kladenských, když Bauer nedotáhl lepší pozici k výhře a Pokorný prohrál na čas v remízové pozici. Prohráli jsme tak 1:4. Jediný úspěch za Rakovník dosáhl Wasserbauer, který porazil mistra Čech Růžičku!


22.12.2007, v předvánoční sobotu, pořádal šachový klub Český lev Kolešovice turnaj pro mládež. Bohužel propagace turnaje trochu pokulhávala a tak se na pomyslné startovní listině sešlo pouze pět dětí. Syn ředitele turnaje, dvě děti z
Kolešovic, jedno z Kněževsi a jedno z Rakovníka. Hrálo se tedy systémem každý s každým dvoukolově. Obě kola se hrála hned za sebou a nejvíce dařilo Kněževeskému Bauerovi, který klopýtl pouze s Pokornou z Rakovníka. Vítězi ovšem byli všichni, protože se o sváteční den mohli věnovat svému koníčku. Podrobné výsledky najdete zde.

V sobotu 8.12.2007 odjela z Rakovníka výprava deseti dětí na již čtvrtý turnaj základního kola do kladenského Labiryntu. Děti bojovaly a docela se jim dařilo. Nejlépe dopadl Radek Wasserbauer, který dokázal vyhrát turnaj starších s úctyhodným ziskem 6,5 ze sedmi možných bodů. Obsadil tak samozřejmě i první místo v kategorii H16. V téže kategorii mu statečně sekundovali i  pátý Pokorný, osmý Folbr a devátý Kotek, kteří získali shodně čtyři body. V kategorii H14 bojovali Bauer a Frölich, kterým se moc nedařilo. Stále bojují s přechodem do starší kategorie a tak se umístili Bauer se dvěma body na 24.místě a Frölich s jeden a půl bodem na 26.místě. Tady holt máme ještě co zlepšovat. V turnaji mladších měl famózní start Honza Kotyk, když získal 3 body ze 3 partií. Pak se ale zasekl, kazil vyhrané partie a tak jsou jeho čtyři body nakonec úspěchem. Ostatní hráli trochu vláčněji, ale přesto dokázali získat čtyři body i Andrt a Pokorná. A protože všem se dařit nemůže, odnesla to tentokrát Vaňková. Se ziskem 2,5 bodu skončila v kategorii H12 na 12.místě. V kategorii H10 skončil Kotyk pátý, Andrt šestý a Pokorná sedmá. V kategorii mladších dívek zvítězila Pokorná a Vaňková byla nakonec třetí. Rakovničtí tak získali dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Úspěšné tažení bylo potvrzeno i ziskem 4.výkonnostních tříd, na které dosáhli Kotek, Andrt a Pokorná. Podrobné výsledky najdete zde.


V sobotu 17.11.2007 se konal již třetí turnaj základního kola regionu C2 Kladno, a to Přebor města Zdice. Hrálo se sice v Chodouni, ale název je správný. Z Rakovníka se turnaje zúčastnila výprava čítající čtyři dospělé (trenéry a řidičky) a osm dětí. V kategorii H16 skončil Radek Wasserbauer třetí, Tomáš Pokorný devátý a Folbr jedenáctý. V kategorii H14 byl Ondra Bauer osmý a Vašek Kotyk devatenáctý. V kategorii H12 Veronika Vaňková třináctá a v kategorii H10 Honza Kotyk devátý a Jana Pokorná desátá. V kategorii mladších dívek skončila Pokorná třetí a Vaňková čtvrtá. Je ale pravda, že turnaje se zúčastnily i děti z jiných regionů, takže umístění započítané do regionu je ještě lepší. Podrobné výsledky najdete tady.


Na polofinále Mistrovství České republiky juniorů ve Žďáru nad Sázavou získával v kategorii H18 zkušenosti Radek Wasserbauer. Po slušném začátku turnaje, kdy dokázal odremizovat hráče s ELO přes dva tisíce, se mu přestalo dařit a nedokázal porazit slabší hráčky. V turnaji tak z osmi partií (v posledním kole nedostal soupeře) tak nedokázal ani jednou zvítězit a obsadil celkové 70.místo. Protože byl nasazen jako 65.hráč, jedná se o neúspěch, ale z pohledu získávání zkušeností bylo jeho působení v turnaji určitě přínosem. Podrobnosti najdete zde.

Na MČ v Seči, v kategorii H16, skončil Radek Wasserbauer 21-tý. Celý turnaj se pohyboval na špici, ale v předposledním kole nedal mat a potom dokonce prohrál, čímž ztratil možnost bojovat o postupová místa. V posledním kole už nebojoval a spokojil se s rychlou remízou. Podrobnosti jsou zde.


ZPĚT